KAHVEHANELERDE YENİ UYGULAMA


Açıklama: Valilik Makamının 17/09/2014 tarih ve 5108 sayılı Genelgesi ile Kahvehanelere bulaşık makinası bulundurma zorunluluğu getirilmiştir
Kategori: Duyurular
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2014
Geçerli Tarih: 25 Mayıs 2020, 22:27
Site: Uzunköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğ
URL: http://uzunkoprutarim.com/haber_detay.asp?haberID=224


.
KAHVEHANELERDE BULAŞIK MAKİNASI VE TEK ŞEKER UYGULAMASI
         Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sağlık; sadece hastalık ve hastalığın olmaması değil; fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden de tam bir iyilik halidir. Bu nedenle sağlığın sürdürülebilmesi için kişilerin hastalıklardan korunmasına yönelik önleyici tedbirlerin alınması son derece önemlidir. Özellikle kişiden kişiye bulaşan hastalıkların önlenmesinde kahvehane, çay ocağı, cafe vb. gibi toplu tüketim yerlerine önemli görevler düşmektedir. Bu tip gıda işletmelerinin geniş bir insan topluluğuna hitap etmesi nedeniyle hijyen kurallarına azami derecede dikkat etmesi gerekmektedir.
          Bu çerçevede Valilik Makamının 17/09/2014 tarih ve 5108 sayılı Genelgesi ile söz konusu işletmelere bulaşık makinası bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Genelge ile mevcut işyerlerinin üç ay içerisinde işyerlerinde bulaşık makinasını temin ederek kullanmalarının uygun olacağı, 10 m2’nin altındaki işyerleri için bu sürenin altı ay olarak belirlendiği belirtilmektedir. Ayrıca yeni açılacak kahvehane, çay ocağı gibi işletmelere Belediyeler ve Özel İdarelerin ruhsat verirken bulaşık makinası bulundurma şartını arayacağı vurgulanmıştır. Söz konusu Valilik genelgesinde toplum olarak sofralarımızda tükettiğimiz bir çok gıdayla beraber çok fazla şeker aldığımız bildirilmektedir. Gıdalarla beraber almamız gereken şeker miktarının günlük 50 gramdan fazla olmaması gerekmektedir. 
           Kahvehane, çay ocağı, cafe vb. gıda işletmelerinde, bulaşıcı hastalıkları azaltmaya yönelik olarak şekerlerin ambalajlanmış halde servis edilmesi gerektiği, şeker tüketimini azaltmaya yönelik tek şeker uygulamasına geçileceği, ancak müşteri talebi üzerine ilave şeker verilebileceği genelgede belirtilmektedir.
          Valilik genelgesinin belirtilen gıda işletmelere duyurulması amacıyla, Kurumumuz, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçemiz Belediyesi ve Özel İdaresi yetkililerinin katılımıyla koordineli olarak denetimler yapılmakta ve konu hassasiyetle takip edilmektedir.

        

.